PRZYPOMINAMY O TRWAJĄCYCH SZCZEPIENIACH PRZECIW COVID-19

Od połowy stycznia 2021 trwają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Nie każdy jednak wie, czym różni się „zapisanie” od „zarejestrowania”.  W mediach często wymienia się grupy społeczeństwa, które w danej kolejności mogą przyjąć szczepienie. Pamiętajmy jednak, że zapisać możesz się już dziś!

Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19?

15 stycznia zaczęły się zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 dla osób, które ukończyły 18sty rok życia. Każda osoba zainteresowana szczepieniem może wypełnić „formularz zgłoszenia chęci szczepienia”, który dostępny jest na stronie: https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/

We wspomnianym formularzu podajemy swoje dane, takie jak: imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i (nieobowiązkowo) numer telefonu. Po uzupełnieniu ankiety otrzymamy na wskazanego maila prośbę o potwierdzenie zgłoszenia. Wówczas, aby zatwierdzić swoje zgłoszenie należy kliknąć w załączony link.

Gdy rozpocznie się szczepienie grupy, w której się znajdujemy, otrzymamy maila. Ponadto dostępne będzie nasze e-skierowanie i możliwość rejestracji na konkretny termin.

Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Zarejestrować się będziesz mógł w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla Twojej grupy i dostaniesz e-skierowanie.

Jak się zarejestrować na szczepienie?

Istnieją 4 możliwości:

  1. Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię – 989

Do zapisu potrzebny jest numer PESEL oraz opcjonalnie numer telefonu komórkowego (jeżeli podasz numer telefonu otrzymasz SMSa z potwierdzeniem umówienia terminu szczepienia). Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia.

  1. Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

Jeśli wybierzesz tę możliwość rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli jeszcze nie posiadasz profilu, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

Podobnie jak w pierwszym przypadku system zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeżeli nie odpowiadają tobie zaproponowane terminy bądź punkt szczepień, możesz skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać datę oraz lokalizację. Po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem  przypomnienie o szczepieniu.

  1. Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień

Możesz skontaktować się bezpośrednio z konkretnym punktem szczepień.

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

  1. Wyślij SMS na numer 664 908 556

Wyślij SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie.

System pokieruje Cię krok po kroku: najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje Ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.

Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

Szczegółowe informacje na temat procedury zapisania i zarejestrowania się na szczepienie można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie